Hochland - Käse ist unsere Welt

Partnerzy handlowiKontaktMapa stronyWybór języka


O firmieAktualnościPraca&KarieraMedia/PrasaFAQ
Keyvisual
Aktualności

Grupa Hochland: nowe filary w Stanach Zjednoczonych i Australii

12.04.2016
Sprzedaż pod względem ilościowym nieco wzrosła, wartościowo zmalała – Pozycja rynkowa w Niemczech, Rosji, Polsce i Rumunii obroniona – Udane wprowadzenie na rynek nowych produktów wegańskich
Ilościowa sprzedaż produktów z grupy serów w grupie Hochland wzrosła w roku 2015 do prawie 295 000 ton. Sprzedaż wartościowo wyniosła 1,19 miliarda € (- 6,9 %). Przyczyną obniżenia wartości obrotów były zdecydowanie niższe ceny surowców oraz słaby rubel.
 
Wynik z działalności gospodarczej poprawił się znacznie. Osiągnięty wynik grupy jest rezultatem współpracy i wysiłków wszystkich jej oddziałów i pracowników. Zysk ze sprzedaży przed opodatkowaniem wyniósł 7,8 % i był tym samym znacznie wyższy niż rok wcześniej. Na wynik operacyjny znaczący wpływ miał program poprawy efektywności i oszczędności wprowadzony we wszystkich spółkach Hochland już w roku 2014. Zamknięcie niektórych zakładów i odświeżenie asortymentu na pewno przyczyniło się do poprawy wyników. Zauważalny jest również wpływ zniżkujących cen surowca.

Hochland obronił, a nawet zwiększył swoje udziały na największych rynkach sprzedaży - w Niemczech, Rosji, Polsce i Rumunii. W szczególności cieszy rozwój sytuacji w Rosji, pomimo głębokiego kryzysu gospodarczego w tym kraju firma odniosła tylko niewielki spadek wartości sprzedaży. Udało się zwiększyć znacznie udział w rynku: dzięki produkcji w lokalnych zakładach Hochland nie ucierpiał znacznie na skutek wprowadzonych sankcji importowych.

Na rynku niemieckim udział rynkowy wzrósł nieznacznie do 4,3%, a tym samym Hochland jest trzecim największym markowym producentem sera.

Hochland zrezygnował w roku 2015 z zakładu produkcyjnego w Baranowie,  w Polsce. Zakład ten został przejęty przez polską spółkę partnerską. Hochland jest przekonany, że rozwiązanie takie pozwoli zapewnić pewną przyszłość zakładu i jego pracowników.

W roku 2015 Hochland inwestował w nowe rynki. Spółka-córka zajmująca się produkcją maszyn (Hochland Natec GmbH) otworzyła nową siedzibę w USA i z końcem roku przejęła australijską spółkę Gold Peg. Spółka ta, zajmująca się produkcją maszyn oraz jej oferta, obejmująca głównie kotły do wytwarzania sera topionego, uzupełnia znakomicie aktualne portfolio Natec. Na terenie Niemiec utworzona została również nowa spółka córka pod firmą E.V.A. GmbH. Celem spółki jest rozwój, produkcja i dystrybucja produktów wegańskich o podobnym celu zastosowania, jak aktualnie sery. Pierwsza seria wegańskich past do smarowania chleba została właśnie wprowadzona na rynek. Na rok 2016 Hochland planuje rozbudowę sieci dystrybucji i asortymentu w tej niszy rynkowej.

Wydatki na reklamę grupy Hochland wyniosły w roku 2015 prawie 35 milionów €, a tym samym były wyższe o 3,2 % niż w roku poprzednim.

Również w roku 2015 firma Hochland otrzymała wyróżnienie, jako atrakcyjny pracodawca. W rankingu pracodawców opublikowanym przez magazyn Focus na początku roku 2016 firma Hochland zajęła 60 miejsce na 2000 ocenionych firm (w roku poprzednim 73). W zestawieniu branżowym Hochland zajmuje miejsce 6, a w swojej branży jest najlepszym pracodawcą w całej Bawarii.